Biblioteka cyfrowa

images

Na podstawie rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej zajęcia szkolne zostają zawieszone od 12 marca 2020 r. do 10 kwietnia 2020 r.
W związku z zamknięciem biblioteki szkolnej przedstawiamy wybór bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych ebooków.

WolneLektury.pl

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl

Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Polona.pl

Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

Polecamy:

http://www.chmuraczytania.pl/index.php

Chmura Czytania daje bezpłatny dostęp do książek, które sami chcemy czytać. Książki autorów mówiących rzeczy ważne – warte poznania, przypomnienia, czy wręcz odkrycia na nowo przez współczesnych Czytelników.

https://pl.khanacademy.org/

Strona umożliwiająca naukę i zabawę w kilkunastu językach. Jest możliwy wybór języka, przedmiotu (np. matematyki w klasie 4, języka obcego), trudności zadań oraz kontroli postępów dziecka przez zalogowanego rodzica.

 

OFERTY FIRM

Publio – darmowe ebooki

Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.

Wydawnictwo SQN – ebook za złotówkę

Wydawnictwo SQN przez 14 dni będzie oferowało jeden ebook dziennie za złotówkę. Adresy sklepów to SQNStore.pl oraz LaBotiga.pl.

Książki za darmo dla dzieci i młodzieży od Legimi.

Odpowiadamy na apel Fundacji Powszechnego Czytania i dołączamy do projektu #TerazCzasNaCzytanie. Rodzice mogą pobrać dla swoich dzieci udostępnione bezpłatnie książki cyfrowe. Każdy może wybrać jedną darmową książkę. Kolekcja, którą przygotowaliśmy obejmuje 20 tytułów, dedykowanych różnym grupom wiekowym – zarówno uczniom szkół podstawowych, jak i starszych nastolatków. Wszystkie książki dostępne są w formie ebooka, a część z nich dodatkowo audiobooka. Aby sięgnąć po wybraną pozycję wystarczy wpisać na stronie www.legimi.pl/czas-na-czytanie/ kod czytamy,
a następnie zarejestrować się w serwisie Legimi i pobrać aplikację. Po zalogowaniu w niej lektura znajdować się będzie na wirtualnej półce. Kod wykorzystać można do 31 marca, natomiast książka przyznana będzie bez ograniczeń czasowych.

Empik Premium bezpłatnie na 60 dni

Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.

Jak skorzystać z promocji?

  1. Na stronie https://www.empik.com/czas-w-domu podaj adres e-mail, na który zostanie przesłany kod.
  2. Otrzymany kod wprowadź na stronie: https://www.empik.com/premium/kupon
  3. Zarejestruj się lub zaloguj (jeżeli masz już tam konto) na empik.com.
  4. Aktywuj usługę Empik Premium.
  5. Pobierz aplikację Empik Go na smartfona i zaloguj się.

Nie jest wymagane podanie danych karty kredytowej i po zakończeniu okresu promocyjnego użytkownik nie zostanie obciążony opłatami.

Opracowano na podstawie :

http://www.lo6.resman.pl/aktualnosci.php#biblioteka_szkolna_poleca-24.03.2020

 

Wiedeńska Secesja

3

18 października 2018 r. klasa 3 g wzięła udział w warsztatach na temat Wiedeńskiej Secesji.

Zajęcia odbyły się w Bibliotece Austriackiej Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego
z okazji corocznego jesiennego festiwalu literackiego „Austria czyta”.
Warsztaty zorganizowała i przeprowadziła Pani dr Ewa Cwanek-Florek.

Festiwal literacki „Austria czyta”

IMG_4630

W dniach 19 i 20 października 2017 roku uczniowie klasy 2 g z rozszerzonym programem nauczania języka niemieckiego uczestniczyli w warsztatach językowych pt. „Cesarzowa Maria Teresa-strateg-matka-reformatorka, czyli kobieta sukcesu sprzed 300 lat”. Zajęcia odbyły się w Bibliotece Austriackiej na Uniwersytecie Rzeszowskim w ramach festiwalu literackiego: „Austria czyta”.

Bijemy rekord czytania w jednym momencie

images__specjalne__intro__rekordowe-czytanie-2017__270x200

Co roku Biblioteka Narodowa publikuje raporty o stanie czytelnictwa. Wynika z nich, że ponad 60% Polaków w ogóle nie czyta książek. Starzy nie czytają, w młodych nadzieja. Nadzieją są dzieci i młodzież, bowiem kto nie odkryje radości z czytania w wieku szkolnym, z reguły nie odkrywa jej nigdy. 10 czerwca 2016 r. o godz. 10.00 ustanowiono rekord Polski w czytaniu w jednym momencie. Czytało wówczas 432608 osób (głównie uczniów). W roku bieżącym,  w dniu 1 czerwca o godz. 10.00 zamierzamy ten rekord pobić.

Akcja ta ma na celu promocję czytelnictwa. Weżmie w niej udział i III Liceum.  Na boisku szkolnym czytać będą nasi uczniowie. Wszyscy uczestnicy przyniosą książki i wspólnie będziemy czytać – każdy to, na co ma ochotę. Dokumentację fotograficzną i wypełniony formularz dotyczący wspólnego czytania prześlemy na adres ,,Biblioteki w Szkole’’.  Gorąco zachęcamy do udziału i mamy nadzieję, że uda się nam pobić zeszłoroczny rekord.