Pod taką nazwą po raz piąty Stowarzyszenie EKOSKOP zorganizowało ekologiczny happening nad Wisłokiem, który nawiązywał do ochrony środowiska. 

Skrzydlatorium 2019Show Gallery

SKRZYDLATORIUM - V Rzeszowski Zlot Owadów i Pierwszy Podkarpacki Festiwal Klubów Młodego Odkrywcy - odbywało się 20 września 2019 roku na rzeszowskich Bulwarach. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i przedszkoli.  Wszyscy uczestniczyli w grach i zabawach, a także poznawali i obserwowali przeróżne gatunki owadów. Odbyło się kilka konkursów dla dzieci, np. na najlepszy kostium owada. Uczestnicy mogli obejrzeć m.in. stoiska: Klubów Młodego Odkrywcy, warsztaty o bioróżnorodności, laboratorium EkoMobila z mikroskopem, stoisko eksperymentów Mądrego Dziecka, warsztat budowy szybowców oraz wiele innych. Wszystkie zabawy miały na celu uwrażliwić młodych ludzi na piękno przyrody oraz na to jak ważne jest dbanie o czystość naszej planety. O godzinie 11:59 odbył się tradycyjny happeningowy "Alert w obronie Ziemi" z użyciem budzików, dzwonków, gwizdków i trąbek.

W przygotowania całego wydarzenia włączyła się młodzież z wolontariatu z III Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida, Zespołu Szkół Mechanicznych oraz  Szkoły Podstawowej nr 17. Wolontariusze działali już od godziny 9:00 aż do zakończenia pikniku. Zorganizowali oraz przeprowadzili gry dla uczestników  zabawy, udekorowali scenę banerami i plakatami, a także zachęcali "młodych odkrywców" do brania udziału w jak największej liczbie konkurencji. 

Tego typu eventy ekologiczne są świetnym pomysłem, aby zainteresować młodzież oraz dzieci ekologią i wspólnie uczyć się jej w teorii i praktyce. Im więcej ludzi zainteresuje się ochroną środowiska, tym większe są szanse na ocalenie naszej planety. Na pewno nie po raz ostatni zorganizowano w Rzeszowie taką imprezę. Mamy nadzieję, że z każdym rokiem będzie przybywać nowych odkrywców!