I edycja „Literackiego Eko Fashion Show” już za nami! To były prawdziwe „Metamorfozy” zainspirowane bogactwem kultury średniowiecza. Na ekologicznym wybiegu nie zabrakło niemal nikogo, więc mogliśmy podziwiać hrabiego Rolanda, króla Artura w waśni z sir Lancelotem o serce słodkiej Ginevry,  dzielnego Tristana w nierównej, acz zwycięskiej, potyczce z Morholtem, świętego Franciszka w pokorze stąpającego po ziemi, delikatne i zwiewne Izoldy. A między nimi Śmierć i Dżuma, przypominające o nieuchronności ludzkiego losu. No, cóż, było naprawdę ciekawie, kulturowo różnorodnie i bogato, oczywiście jak na pokaz mody ekologicznej przystało!

Jurorzy nie szczędzili uczestnikom konkursu pochwał, a ich głos był wyrazem zarówno troski o środowisko naturalne, w którym żyje człowiek, jak również uznania dla twórczej kreatywności i wyobraźni uczniów.

Zaszczycili nas swą obecnością w roli jurorów: 

Pani Barbara Olearka, znana i ceniona projektantka mody z Rzeszowa, która od kilku lat prowadzi w mieście własną pracownię, a swoje kolekcje prezentuje na dużych pokazach mody. Jej stroje to gwarancja dobrego stylu i estetycznego smaku, który łączy najnowsze trendy w modzie z indywidualną wizją autorki.

Pani Lidia Miś, znana pisarka, twórczyni literatury dla dzieci i młodzieży, autorka baśni. Za jedną  z nich pod tytułem „Odwiedzając czarownice” w 2005 roku została uhonorowana nagrodą Związku Literatów Polskich za Najlepszy Debiut Prozatorski Podkarpacia.        W marcu 2011 roku za „Opowieści biblijne dziadzia Józefa” zdobyła I miejsce w rankingu Książek Roku 2010, w kategorii Książek dla Najmłodszych.  Pani Lidia  Miś jest także właścicielką i redaktorką naczelną wydawnictwa Dreams z siedzibą w Rzeszowie.

Pan Waldemar Wiśniewski, wicedyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie, absolwent wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, który ma  w swoim artystycznym dorobku wiele wystaw zbiorowych i indywidualnych. Pan Waldemar Wiśniewski zajmuje się projektowaniem wnętrz, wizualizacją, grafiką, a także malarstwem.   W swojej twórczości sięga do różnych dziedzin sztuki i z upodobaniem je łączy w odmiennych przejawach poszukiwań artystycznych.

Pan Mirosław Ruszała, przedstawiciel Stowarzyszenia EKOSKOP, które poprzez rozmaite inicjatywy podpowiada nam, jak być „eko” w codziennym życiu, propaguje ideę ochrony środowiska, ekologię i naturalność, bo warto pamiętać, że liczy się troska o świat, w jakim człowiek żyje oraz rozsądek, który każe z nadzieją patrzeć w przyszłość; ta zaś w znacznym stopniu zależy od naszej aktualnej postawy i stylu życia.

Czas na podsumowania.

Prezentujemy wyniki konkursu I edycji „Literackiego Eko Fashion Show” pod nazwą METAMORFOZY.

I miejsce ex aequo:

Magdalena Bielówka i Karolina Bąk  III LO – „Legendy arturiańskie”

Patrycja Malinowska  III LO – „Ginevra”

Dominika Ziobro  III LO – „Izolda”

II miejsce ex aequo:

Marcin Dudek, Przemek Długosz III LO – „Tristan i Morholt”

Gabriela Marszał, Natalia Lew i Aleksandra Dziedzic   Gimnazjum w Malawie  - „Święty Franciszek”

III miejsce ex aequo

Zuzanna Bernaczek, Julia Babiarz, Katarzyna Kulka   III LO – „Dżuma i Śmierć” 

Izabela Teleon  III LO – „Izolda”

Wyróżnienia

Natalia Pociask i Dominika Kunysz  III LO – „Izolda”

Joanna Mikuła i Andżelika Reizer   III LO – „Izolda”

Gabriela Mączka, Klaudia Żak, Dominika Pyrcz  - Gimnazjum w Malawie   „I ot, Śmierć w swej postawie”

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy, zwłaszcza naszym gościom – gimnazjalistom z Malawy (pod opieką p. Marty Maciejowskiej), z Trzebowniska (pod opieką p. Pauliny Pachorek) i z Łąki (pod opieką p. Joanny Babuli). 

ZAPRASZAMY ZA ROK – źródłem inspiracji dla „Literackiego Eko Fashion Show” pod nazwą METAMORFOZY będzie nieprzebrana w bogactwie twórczość Szekspira.

Organizatorem konkursu była Greta Konefał.

Dziękujemy. Do zobaczenia za rok!

Literacki Eco Fashion Show 2016Show Gallery

Back to top